השימוש במיינד הרצוני בקבלת החלטות

You are currently viewing השימוש במיינד הרצוני בקבלת החלטות

מהו המנגנון בו אנו משתמשים ונעזרים בתהליך קבלת ההחלטות? כיצד אנו  מבצעים פעולות כגון נהיגה או מילוי התפקיד שלנו בעבודה או בחירת התשובה הנכונה בתשבץ או המהלך הבא במשחק או בחיים. בקבלת כל ההחלטות האלה ואחרות, אנו נעזרים במאגר המידע העצום שלנו, אותו אנו מכנים מיינד.

 איסוף של רישומים במיינד הרצוני

המיינד של כל בני האדם מורכב מאינסוף רישומים שאנו מפיקים וצוברים בכל רגע בחיים. מידע זה הנאגר במיינד  כוללתמונות רב-מימדיות של כל מה שאנו חווים או מתרחש סביבנו. הרישומים שבמיינד הם תעתיקים מדוייקים של כל אחד מהקלטים שאנו סופגים באמצעות החושים שלנו. רישומים אלה ניתן גם לכנותם תעתיקים, או בפשטות, קלטים. המיינד שלנו מיד מתייק את הקלטים לפי הסדר בו ספגנו אותם. אנו מייצרים כעשרים-וחמישה קלטים בשנייה המסודרים במיינד שלנו באופן מדויק לפי רצף הזמן בו הקלטים נוצרו, וכך נבנה מסלול הזמן האישי שלנו. זהו המיינד שלנו, הזיכרון שלנו המכיל את כל מהלך חיינו, כל דבר שאי-פעם קרה לנו או התרחש בסביבתנו, שראינו או שמענו או חשבנו או הרגשנו או מיששנו או הרחנו.כל אירוע שחווינו, כל רגע מחיינו מוקלט על-גבי מסלול הזמן. בעוד שבסרט קולנוע ישנם שני חושים – תמונות (וידאו) וקול (אודיו) – הרי שהקלטים שאנו שומרים על-גבי מסלול הזמן שלנו כוללים עשרות חושים – תמונות, צלילים, ריחות, מישוש, תחושת חום/קור, לחץ, מחשבות, רגשות, כאבים, תגובות גופניות ועוד.

לדוגמה, עצום את עיניך וחשוב על ארוחת הצהריים שלך. האם אתה יכול לראות את החביתה שאכלת? להריח את הקפה? לשמוע את זרם המים כשאתה שוטף כלים? לטעום את הגבינה? להרגיש בידיך את המזלג?. מתברר שאנו אוגרים כמות אינסופית של מידע במיינד שלנו אשר משמש אותנו בקבלת החלטות עתידיות. את ארוחת הצהריים של מחר נבחר בהתאם למה שהיה טעים אתמול או בדומה לארוחה שאמא או סבתא שלנו  הכינה כשהיינו ילדים קטנים.

 שליפה של מידע במיינד הרצוני לצורך קבלת החלטות

אנו למדים שאירועים נעימים או נסבלים, אותם אדם יכול לחוות בנוחות, הוא קולט ואוגר במיינד שלו במקום נוח לשליפה, כך שמידע זה ישמש אותו בקבלת החלטות בעתיד. האדם שולט במיינד זה, משתמש בו במודע ולפי רצונו בקבלת החלטות ולכן אנו נכנה מיינד זה 'המיינד המודע' או 'המיינד הרצוני'. המיינד הרצוני פועל במודע ולפי הרצון של האדם ותחת שליטתו. כשאני נוהג במכונית ונדלקת מולי מנורה גדולה אדומה, אני יודע לעצור. יש לי קלטים רבים במיינד שאומרים לי שמול רמזור אדום יש לעצור. כשאני רוצה חלב לקפה אני יודע לגשת לסופר השכונתי ושם יודע להבחין בין המעברים של בשרים, חומרי ניקוי, ירקות ומוצרי חלב. אני כל הזמן ממיין נתונים, משתמש במה שקשור למצב מולי (נתונים דומים) ודוחה נתונים שלא שייכים למצב בהווה (נתונים שונים) שכן הם לא רלוונטיים.

אנחנו כל הזמן לומדים ואוגרים מידע חדש כדי לקבל החלטות נכונות לעתיד לבוא. אנו מאזינים בערב לתחזית מזג האוויר כדי לקבל החלטה כיצד להלביש את הילדים מחר לבית-ספר. אנחנו משתתפים בכנס מקצועי כדי להתעדכן בשיטות המתקדמות ביותר לעבודתנו. אנחנו קוראים סקירות על כל מוצר שקיים ועל כל יעד תיירותי כדי להחליט מה לקנות ולאן לנסוע. הלימוד המתמיד וקבלת ההחלטות ללא הרף טבועים בטבע האנושי כה עמוק עד כי אנו כלל לא שמים לב למנגנון הזה של אגירת קלטים ושימוש בהם תוך מיונם לדומה ושונה.

המיינד הרצוני הוא מכונה מושלמת אשר תמיד מאפשרת לנו לקבל החלטות נכונות. כן, המיינד הרצוני לעולם אינו שוגה. אז מניין נובעות הטעויות שלנו? הטעויות הן תמיד תוצאה של מידע שגוי שקיבלנו ממקור חיצוני או מידע כפוי ממקור פנימי נסתר מהמינד הבלתי רצוני. המיינד הרצוני הוא מנגנון מושלם ומדויק להפליא, הפועל תמיד ללא תקלות, עד אשר משהו משתבש.

איסוף של נתונים במיינד הלא רצוני

במהלך חיינו אנו חווים גם אירועים לא נעימים, בלתי-נסבלים, אותם אנו לא מסוגלים לחוות בנוחות. אירועים אלה אנו לא קולטים למיינד הרצוני ואין לנו שליטה עליהם. אירועים אלה אנו מתייקים לתוך 'התת-מודע', הוא 'המיינד המגיב', לו הקדשנו את המאמר הבא .כשאני מבצע משימה בעבודה, אני משתמש בידע שרכשתי בלימודים או במטלות קודמות הדומות למשימה הנוכחית. יש לנו היכולת להשתמש במידע שבמיינד שלנו כדי למיין נתונים וקלטים לדומים ולשונים. כשאני מנתח בעיה בהווה ומחפש פתרון מיטבי, אני שולף באופן מיידי נתונים מהמיינד שלי ובודק מהו נתון דומה שיסייע בידי לפתור את הבעיה העכשווית ומהו נתון שונה שאין לי צורך בו לפתרון הבעיה.

 מרכז עוצמתחיים

 עוצמתחיים הנו מרכז שהוקם למטרות עזרה וסיוע לאנשים לממש את עוצמתם בחיים. מרכז עוצמתחיים  קיים קיימת מעל 20 שנים. המרכז מציע שיטות הכוללות ידע מכיף וכלים ישומיים לעבודה עם המיינד האנושי. בשיטות עוצמתחיים תשיגו ותלמדו שיטות טכניקות מעשיות ויישומיות לשיפור ליצירת עוצמה והצלחה בחיים. מרכז עוצמתחיים כולל עבודה עם אנשים ליצירת מצבי בהירות ועוצמה בחיים באמצעות קורסים ללמידה אישית בליווי מדריך, תהליכים אישיים עם מאמנים וספרים לעבודה עצמית.

מלא את הפרטים שלך כאן ויועץ של עוצמתחיים יחזור אליך טלפונית בהקדם האפשרי למידע או התקשר אלינו למשרד עוצמתחיים בטלפון 073-2513601 ותתחיל כבר עכשיו לגלות את הסודות של התת מודע ותחיה חיים מלאי ביטחון, עוצמתיים ומאושרים יותר!

כתיבת תגובה