המיינד המגיב

You are currently viewing המיינד המגיב

אנו חיים בעידן של 'מתקפה כימית' על המיינד של האדם. החברה שלנו רוויה בכימיקלים, חלקם ברוכים, אך רובם מקוללים. אנשים רבים בכול תסמין קטן לאי-נוחות, פיזית או רגשית, לוקחים כדור. כדור נגד כאב, כדור נגד עצבות ('דיכאון'), כדור שינה וכדור התעוררות. אנשים רבים לא מעלים על דעתם אפשרות לבילוי בלי כימיה מתאימה – אלכוהול או שחטה או טריפ או סוטול. ללא הסכמתנו, אנו נושמים זיהום עתיר רעלנים ואוכלים מזון תעשייתי עשיר בחומרים משמרים, צבעים ומשבחי טעם. כימיקלים אלה מטשטשים אותנו, מורידים מערנותנו, מטפחים את המיינד המגיב ומחלישים את הרצוני. לפיכך, משימה דחופה לאדם היא לדלל תחילה ולהיפטר כליל מהמיינד המגיב ולהשיב את כל חוויות העבר אל המיינד הרצוני. כאשר נסיים לתייק מחדש את כל אירועי העבר אל הרצוני נגיע למצב הנפלא של אדם בהיר. דבר זה ניתן לעשותו בטכניקה פשוטות המוצעות על ידי עוצמת חיים.

המיינד

אנו 'מצלמים' את האירועים בהם אנו משתתפים כל הזמן, כאילו מצלמה ומכשיר הקלטה דבוקים למצחנו, אשר מסוגלים לשכפל את כל החושים שלנו. תמונות רב-מימדיות אלה הן הקלטים שלנו והמאגר של כל הקלטים נקרא מיינד. קלטים אלה שבמיינד שלנו מאורגנים על-פי סדר כרונולוגי מדויק, הוא 'מסלול הזמן', וכוללים את כל החושים שלנו. זהו מנגנון מושלם הפועל כמו מחשב ענק, משוכלל יותר מכול מחשב מעשה ידי אדם. אז מה עלול להשתבש במיינד? כיצד מתרחשת התקלה שגורמת  מידי פעם להתנהגות לא הגיונית אצל כולנו? כל אחד מאיתנו נוהג לעיתים בחוסר היגיון. כל אחד מאיתנו יודע שלפעמים הוא נתקף במצבי-רוח או בחרדות או בתגובות שאינן הגיוניות. מהי 'תגובה לא הגיונית'? זוהי תגובה שאינה תואמת את המציאות או שאינה רצויה לנו. משהו משתלט על האדם וכופה עליו התנהגות או תגובה רגשית מזיקה או בלתי-רצויה. לתופעה זו דוגמאות אין-ספור

מה הן ההשפעות של המיינד המגיב?

אנו נתקפים בכאבי-ראש או סובלים מבחילות או ממחלות ללא סיבה פיזיולוגית, מחלות המכונות 'מחלות פסיכוסומאטיות'. גבר צעיר שרואה בחורה חמודה ומתרגש עד כדי שיתוק. בחורה שנתקפת חרדות ורועדת כשבחור תמים ניגש לדבר איתה. נדודי שינה ערב לפני בחינה בבית-ספר או לקראת ראיון עבודה. התקפות זעם וצעקות בין בני זוג שאוהבים אחד את השני. כל אלה ורבות אחרות הן תגובות בלתי-נשלטות שפוגעות בנו ואיננו יודעים כיצד להשתחרר מהן.

תופעה נפוצה במיוחד בחברה שלנו היא של דכאון, חרדות ומצבי רוח קשים. הומצאו לשם כך תרופות רבות אך הן אינן מועילות ולרוב אפילו מחריפות את המצב. האדם נעשה מכור לתרופה, מפתח בה תלות, ובכל שינוי קל במצב הרוח רץ לקחת כדור ובהדרגה המינון הולך ועולה עם תופעות לוואי הרסניות. אנשים רבים סובלים מ'סטרס', מתח בלתי-נשלט עקב הלחצים של החיים וממחלות רבות, דוגמת לחץ דם גבוה, התקפי לב ואחרות שהן תוצאה של אותו 'סטרס'.

ראינו אנשים שעברו פציעה קשה או אובדן מזעזע ואינם מתאוששים מנזקי האירוע. חיילים אמיצים שנפצעו בשדה הקרב סובלים מ-'פוסט-טראומה' אך אין לכך מרפא. אישה צעירה המחבקת תינוקת בת-יומה אשר אינה יכולה להניקה שכן היא סובלת מ-'דיכאון לאחר לידה'. אדם שמישהו קרוב נפטר או נהרג, חלילה, ואינו מתגבר על האובדן. אדם שפוטר ממקום עבודה ואינו מצליח למצוא תחליף נאות. אנשים אלה אומללים אך הכדור שהם נוטלים נותן הקלה רגעית בלבד, שינוי קל בסימפטום, אך אינו יכול לשחרר אותם מהטראומה שממשיכה לרדוף אותם.

כיצד נוצרת התקלה במיינד  המגיב?

בחינה ראשונית של מסלול הזמן מראה שישנם בו פערים. קטעי זמן מסוימים כאילו חסרים ממסלול הזמן. למשל, זמן השינה שלנו עמום ואין לנו גישה קלה אליו. חמור מכך, קלטים של אירועים קשים, הטראומות שדוגמאות להן הבאנו למעלה, גם הם לא נגישים. אנו נגלה שאירועים מהעבר בהם חווינו כאב חד או זעזוע או אובדן הם אותם אירועים שאין לנו היום גישה אליהם במסלול הזמן. כשנבחן את הטראומות שאותן קשה לנו לזכור, נגלה מאפיין חשוב נוסף: בכל אותן טראומות חווינו בנוסף לכאב, הפיזי או הרגשי, גם חוסר הכרה מלא או חלקי. מהו חוסר הכרה? זהו פרק זמן שבו איננו עירניים באופן מלא. זמן של טשטוש, הפחתה במודעות, הדחקה של המציאות, אירוע בו נגרם לנו סבל ולכן איננו רוצים לקלוט אותו. אנו עושים מאמץ להתעלם או להימנע מקליטת המצב ולכן אנו מפחיתים את העירנות שלנו. באופן קיצוני, אדם מתעלף. לעיתים אחרות הוא מטושטש או מסוחרר או מדחיק או לא שם לב מה קורה סביבו.

כאשר אדם חוטף מכה חזקה הוא מתעלף, מאבד הכרה. זוהי 'טראומה פיזית', יש בה כאב פיזי חד מלווה באובדן הכרה. כשאדם עובר ניתוח, הרופא המרדים ירדים אותו תחילה, כדי שלא ירגיש את הכאב. הרופא יוזם 'טראומה' כדי שיוכל לבצע את עבודתו מבלי שהמנותח ירגיש את הכאב.

כשאם מקבלת בשורה מרה, שהבן שלה נפל בקרב חלילה, היא מתעלפת. מדוע? כי אינה יכולה לשאת בכאב האובדן והמפלט היחיד הוא להיות מחוסרת הכרה. לאישה אומללה זו נוספה כעת 'טראומה רגשית'.

ראינו שאירועים נעימים או נסבלים, אותם אדם יכול לחוות בנוחות, הוא קולט ואוגר במיינד שלו במקום נוח לשליפה, כך שמידע זה ישמש אותו בקבלת החלטות בעתיד. האדם שולט במיינד זה, משתמש בו לפי רצונו בקבלת החלטות ולכן אנו מכנים מיינד זה 'המיינד הרצוני'. המיינד הזה פועל תחת השליטה של הבעלים שלו.

כיצד נוצרים אירועים טראומטים בתת המודע?

ראינו קודם שישנם לכאורה פערים במסלול הזמן. ישנם אירועים שאיננו מוכנים לקלוט, איננו מסוגלים לחוות אותם ולכן אנו מכניסים את עצמנו לחוסר הכרה, מלא או חלקי. אירועים אלה, אותם הדחקנו, כאילו נעלמו ונדמה שאינם קיימים במסלול הזמן שלנו. אז היכן הם? האם באמת אירועים אלה לא נקלטו?

ראינו גם שלאדם תגובות רבות והתנהגויות שאינן רצויות לו, שאינו שולט בהן. נוכחנו לראות שאנשים סובלים מאי-שפיות, רגעית או קבועה, קלה או מלאה. מה גורם לכך? התשובה היא שאירועים של טראומות נקלטים כולם אך לא נאגרים במיינד הרצוני. המיינד הרצוני הוא המאגר של אירועים שהאדם חווה בנוחות. האירועים שאינו מסוגל לחוות, אשר גורמים לו לחוסר הכרה מלא או חלקי, נאגרים כמובן במאגר אחר, אותו אנו מכנים 'המיינד המגיב'. זהו החלק של התודעה אשר מוכר בפי הפסיכולוגים כ- 'תת-מודע'.

המיינד המגיב הוא המיינד ששולט בתפקודן של חיות. איוון פבלוב הראה שניתן ללמד עכבר לעבור מבוך כאשר בכל פנייה שגויה הוא יקבל מכת חשמל קלה. ניתן לגרום לכלב להזיל ריר בכל פעם שנצלצל בפעמון בטרם נביא לו אוכל. הגוף שלנו נשלט על-ידי מנגנון הישרדות שדומה למיינד המגיב. אנו רעבים בזמנים מסוימים ללא חשיבה. יש לנו דחפים מיניים, בדיוק כמו לחיה, בלי לחשוב או ללא צורך ללמוד זאת.

נמצאת לפנינו תופעה פרדוקסלית. האירועים של טראומה, פיזית או רגשית, אינני יכול לחוות בנוחות ולכן אני מכניס את עצמי לחוסר הכרה, מלא או חלקי, כאשר הם מתרחשים. מצד שני, המידע הטמון בהם הוא חיוני להישרדות שלי, שכן אירוע שכמעט הרג אותי בעבר עלול שוב להרוג אותי בעתיד, או לאיים על ההישרדות שלי, ולכן אסור שיתרחש שוב. אני חייב לשמור את הנתונים המדויקים של הטראומה כך שמידע זה ימנע התרחשות של אסון מסוג זה בעתיד.

דוגמאות לאירועים וקלטים של טראומות הנמצאים בתת המודע

נניח, כדוגמה, שכאשר חציתי רחוב בריצה לפני כמה שנים, פגעה בי מכונית אדומה. נפצעתי, התעלפתי אך נשארתי בחיים. היום אני יודע להיזהר ממכוניות אדומות והתעקשתי לקנות לאשתי מכונית ספורט כחולה ולא אדומה. גם אצעק על הבן שלי ואיתקף בחרדה בכל פעם שאראה אותו רץ ברחוב. ריצה ברחוב ומכוניות אדומות הן סכנה קיומית וחייבים להימנע מהן.אושפזתי בעקבות התאונה בבית-החולים בסמוך למקום מגורי. בכל פעם שאני חולף ליד בית החולים עולים בי זיכרונות קשים של התאונה, של האשפוז והניתוח שעברתי ולכן אשתדל לנסוע בדרך עוקפת ולא לעבור לידו. בבית החולים האכילו אותי עוף מכובס ופירה תפוח-אדמה. אני מוצא עצמי מתוח בכל פעם שמישהו אוכל פירה בקרבתי ואשתי כבר יודעת שאסור להכניס עוף הביתה.

אך מקרה זה עדיין נמצא בשליטה חלקית שלי שכן אני יודע שהייתי מאושפז בבית-החולים ושהתגובות שלי קשורות לתאונה שעברתי ולאשפוז בעקבותיה. הטירוף הממשי הוא תגובות והתנהגויות שנכפות על-ידי המיינד המגיב ללא שום מודעות שלי לדבר. אני חוטף חרדות וכאבי בטן מידי פעם ואין לי מושג מדוע זה קורה. אני לוקח כדורים נגד כאבי בטן וכדורי הרגעה נגד חרדות אך ההקלה היא רגעית והדוקטור לא יודע מה יש לי. אני לא מודע לכך שכאבי הבטן והחרדות קשורים לתאונה שעברתי ושכל תוכן האירוע חבוי במיינד המגיב ואין לי מושג מה היה שם. אני לא שם לב שהחרדה מתעוררת לאחר שמכונית אדומה עברה בכביש. אני לא יודע שכאב הבטן נדלק לאחר שאני אוכל עוף דומה לזה בו האכילו אותי בבית החולים. באופן דומה, גם הקלטים של טראומה רגשית מתוייקים במיינד המגיב, כך שהאימא אשר קיבלה את הבשורה הקשה שבנה נפל בקרב, תדע להיזהר בעתיד מפני נושאי מדים אשר מביאים בשורות קשות. מנגנון הפעולה של המיינד המגיב הוא זהויות:

כל דבר = כל דבר = כל דבר.

כיצד פועל המיינד המגיב?

המיינד המגיב מתייחס למחשבות, לאנשים, לחפצים, להתנסויות ולאמירות כאילו הם זהים, למרות שבמציאות יש מעט דמיון ביניהם. לכן, מה שגרם לסכנה קיומית הוא מה שתמיד יגרום לאיום על הקיום ויש להתרחק ממנו במהירה. בעוד שהמיינד הרצוני פועל על בסיס של דומה ושונה, משווה נתונים ומשתמש בהם לפי רצוננו. המיינד המגיב פועל באופן מיידי כדי להגן עלינו, הוא מבטל את המיינד הרצוני, מזהיר אותנו מפני סכנה קיומית וגורם לתגובה פיזית בלתי-רצונית אך מידית כדי להרחיק אותנו מהסכנה. זהו גם מנגנון הלימוד של חיות. החיה לומדת לזהות סכנה ולכן תברח או תתקוף כשיש מולה סכנה, אמיתית או מדומה. מה שבעבר כמעט הרג את החיה נשאר טבוע לנצח במיינד של החיה כאיום קיומי. כך, במהלך החיים אדם צובר ללא הפסק קלטים שרובם מתוייקים במיינד הרצוני, אך חלקם, הטראומתיים, נאגרים לתוך המיינד המגיב.

מרכז עוצמתחיים

 עוצמתחיים הנו מרכז שהוקם למטרות עזרה וסיוע לאנשים לממש את עוצמתם בחיים. מרכז עוצמתחיים  קיים מעל 20 שנים. המרכז מציע שיטות הכוללות ידע מכיף וכלים ישומיים לעבודה עם המיינד האנושי. בשיטות עוצמתחיים תשיגו ותלמדו שיטות טכניקות מעשיות ויישומיות לשיפור ליצירת עוצמה והצלחה בחיים. מרכז עוצמתחיים כולל עבודה עם אנשים ליצירת מצבי בהירות ועוצמה בחיים באמצעות קורסים ללמידה אישית בליווי מדריך, תהליכים אישיים עם מאמנים וספרים לעבודה עצמית.

מלא את הפרטים שלך כאן ויועץ של עוצמתחיים יחזור אליך טלפונית בהקדם האפשרי למידע או התקשר אלינו למשרד עוצמתחיים בטלפון 073-2513601 ותתחיל כבר עכשיו לגלות את הסודות של התת מודע ותחיה חיים מלאי ביטחון, עוצמתיים ומאושרים יותר!

כתיבת תגובה